2014 Members Bulb Lottery Results
The 2014 Bulb Lottery, organised and administered by Len Olive was drawn during the Daffodil Show on April 20th.
Our grateful thanks to bulb growers and individual prize sponsors (in bold) for a tremendous list of bulbs. Congratulations to the lucky winners – as they say “you have to be in it to win it”.
The 2014 Bulb Lottery Prizes and winners are:
Terry Braithwaite
1 Bramcote Star 2y-o (New Introduction) Mr. G.S. Main – Portlethen, Aberdeen
Roger Braithwaite
1 Coughton Court 1w-y (New Intro) Mr. S. Salt – Iver, Buckinghamshire
Bramcote Bulbs
3 Banker 2y-o Mr. F.J. Beach – Newdigate, Surrey
1 Bramcote 1y-y Mr. D. Phillips – Bath
1 Bramcote Sunrise 2y-o Mr. S. Salt – Iver, Buckinghamshire
1 Cameo Flush 2 o-o Mr. R.R.F. Gillings-Finchampstead, Berks
3 Desert Quest 2y-o Mr. F. Austin – Effingham, Surrey
3 Fireblade 2y-yyo Dr. D. Willis – York
3 Imprezza 3w-gww Mr. J. Woodrow – Thetford, Norfolk
3 Lily Grace 2w-p Mr. R.S. Moore – Avoch, Ross-shire
1 Northern Dawn 3w-yyr Mr. T. Richardson – Lindfield, West Sussex
1 Ednaston 3w-yyr (New Introduction) Mr. I.F. Penny – Congresbury, Bristol
1 Rylands 2y-p (New Introduction) Mr. V. Coe – HighWycombe, Bucks
Rae Beckwith Bulbs
Collection of five bulbs Mr. G.S. Main – Portlethen, Aberdeen
Keith Boxall
Collection of Five bulbs Mrs. T. Braithwaite – Bramcote, Nottingham
Jan Pennings Bulbs (Netherlands) Mr. D. Griffin – Stevenage, Hertfordshire
A collection of bulbs
Ron Scamp Daffodils
£25 Voucher Mr. R.A. Wright – Totton, Southampton
Ringhaddy Bulbs
1 Oh Wow 3w-p (New Introduction) Mr. J. Freer – Leeds, West Yorkshire
1 Firefighter 3y-o Mr. R.G. Sedgwick –Sandwich, Kent
1 Defence Corps 1w-y Mr. J. Woodrow – Thetford, Norfolk
1 Rapid Stride 6y-y Mr. M.J. Taylor – Thorpe Bay, Essex
Choice Bulbs
3 Terminator 2y-r Dr. D. Willis – York
3 Banker 2y-o Mr. M. Robinson – Ryton
3 Ombersley 1y-y Mr. M. Lewis – Padeswood, Nr. Mold
1 First Choice 1y-y Mr. E.E. Green – Totland Bay, Isle of Wight
1 Grand Choice 2w-wwp Mrs. E. Livermore – Royston, Herts.
1 Frilley Choice 2w-wwp (New Intro) Mr. M. Robinson – Ryton
Chris Yates
Collection of three bulbs Mr. G.S. Main – Portlethen, Aberdeen
Derrick Turbitt
1 Causeway Winner 2y-r Mr. P.J. Baxter – Leigh-on-Sea, Essex
1 Magic Lantern 1y-o Mr. M. Baxter – Birchgreen, Hertfordshire
Carlos van der Veek Bulbs
Collection of five bulbs Mr. P.A. Payne – Postwick, Norwich
Bulbs sponsored by Richard Gillings
4 Aleston 2y-y Mrs. J.M. Doulton – Hawkinge, Kent
3 Ombersley 1y-y Dr. P. Shand – Aberdeen
3 First Team 4y-o Mr. A Watson – Great Yarmouth, Norfolk
2 Misquote 1y-y Mr.& Mrs. J. Culloden – Huddersfield
2 Tuscarora 1y-y Mr. R. Hilson – Lindfield, West Sussex
2 Banker 2y-o Mr. I. Tyler – Wigan
2 Entente 2y-o Mr. I.F. Penny – Congresbury, Bristol
2 Nice Day 3w-w Mr. B.E. Forrester – St. Georges, Telford
2 Shurdington 3w-yyo Mr. I. Tyler – Wigan
2 Wychbold 3y-y Mr. D. Phillips – Bath
John Gibson Daffodils
1 Palheiro 2w-wwp(New Introduction) Mr. J. Woodrow – Thetford, Norfolk
1 Grafton Gold 2y-y Mr. P. Copping – Manchester
1 Redwell Beauty 3y-o Mr. K. Harrop – Manchester
1 Eastbrook Moonlight 2w-gww Mr. E. Smith – Ironbridge, Telford
3 Welland Vale 1y-y Mr. K. Harrop – Manchester
Collection of six bulbs Mr. G. Davies – Ferndown, Dorset
2nd Collection of six bulbs Mr. & Mrs. Purnell – Somerton, Somerset
Bulbs sponsored by members
Mike and Sandra Baxter Mr. P.A. Payne – Postwick, Norwich
Gwynne Davies Mr. I.Clark – Alveston South, Gloucestershire
Janine Doulton Mr. I. F. Johnson – Folkstone, Kent
Colin Gilman Mr. R. Braithwaite – Bramcote, Nottingham
Ian Johnson (Two Prizes) Mr. P. Barrow – Lightwater, Surrey
Mr. J. Woodrow – Thetford, Norfolk
Len Olive Mr. M. Henson – Heanor
Jackie Petherbridge Mr. R.W. Hedge – Worcester Park, Surrey