Best Blooms 2018

          Society                               Date of Show           Cultivar              Exhibitor              
Acol Horticultural Soceity           07/04/2018           Banker 2 Y-O              Roy Wall
Ancient Society of York Florists  07/04/2018     Banker 2 Y-O               A & M Robinson
Bere Ferrers Spring Show           24/03/2018      Barbara’s Passion 1 Y-Y    Frances Howard
Bournemouth HS                        03/04/2018       Ombersley  1 Y-Y            David Bassil
Bovingdon & District HS          14/04/2018         Rapture 6 Y-Y                  John Walker
Broadwey & Upwey HS               17/03/2018         Uncle Duncan 1 Y-O         Mark Read
Buckhurst Hill HS                        07/04/2018        Flor D’Luna 2 Y          P F  & J A Wilkins
Burghclere & Newton HS           07/04/2018           Arkle 1 Y-Y                      Doug Ellis
DS Daffodil Show                         21/04/2018         White Star 1W-W            Ken Harrop
DS Late Competition                   28/04/2018      CP seedling 322 1W-W    Roger Braithwaite
Dorset County Show                    25/03/2018          Beaulieu 1 Y-Y             Ray Hayward
Droitwich Spa & District HS      24/03/2018          Beaulieu 1 Y-Y               Fred Hunt
Dundee Daffodil Group              07/04/2018          Aberfoyle 2 Y-YOO    George Anderson
Elsecar C & G Society                 08/04/2018          Banker  2 Y-O             A & M Robinson
Ewhurst HS                                   14/04/2018           Banker 2 Y-O             Richard Tabor
Falmouth Spring Show               24-03-2018         Gallipoli Dawn 2 Y-Y   Reg Sleeman
Faversham HS                              07/04/2018          Finchcocks 2 Y-R       Sandra Spaven
Ferndown & District HA             07/04/2018       River Queen 2 W-W    Darlene Hayward
Freshwater                                    17/03/2018         Lennymore 2 Y-R       Trevor Blacklock
Great Baddow HS                        12/04/2018     Moon Shadow 3 W-GYY  David Gillam
Groombridge HS                         07/04/2018          Arkle 1 Y-Y                    Peter Taylor
Hawkhurst HS                             07/04/2018      Loch Hope 2 Y-R         Suzanne Collites
Hayling Island HS                      24/03/2018     Golden Choice 1 Y-Y        Peter Rogers
Horsenden A & G Assns            07/04/2018       Oops 2 W-Y                       C Lathwell
Ilkeston Chrysanthemum         02/05/2018       Cameo Jewel                   Mick Henson
Society Show
Isle of Wight Daffodil Society   24/03/2018   Cape Cornwall 2 Y-YYO    Anne Barlow
Isle of Wight HS                          07/04/2018        Banker 2 Y-O             Andrew Nightingale
Jacob wells & District HS          18/03/2018     Jet Fire 6 Y-O                Roy Lomax
Leigh-On-Sea HS                        07/04/2018     King Alfred 1 Y-Y           Margaret Darragh
Long Eaton & District HS         07/04/2018    Sportsman 2 Y-R             Lyndon Clements
Minster & Monkton HS             14/04/2018    Ombersley 1 Y-Y              Fred White
Nailsea & District HS                 07/04/2018    Lilac Charm 6 W-GPP          Ros Mizen
Parkstone Gardeners Soc         14/04/2018     Fire-Blade  2 Y-YYO        David Bassil
Paxton HS                                   31/03/2018     Pacific Rim 2 Y-YYR      A & M Robinson
Pembury Gardeners Soc          24/03/2018     Demmo 2 Y-O                 Brian Fryer
Rayleigh HS                                 08/04/2018     Tranquil Morn 3 W-W      Peter Hayday
RHS Rosemoor                           10/03/2018      First Choice 1Y-Y              Allen Brierley
RHS Early Daffodil Comp.        27/03/2018      Trena 6W-Y                       John Gibson
RHS Late Competition             05/05/2018      Astrid’s Memory 3 W-Y   Frankie Charlton
Rivenhall Gardening Club        10/04/2018        Tahiti 4 Y-O                      Susan Donnell
Royal Jersey A & H Soc             24/03/2018       Rapture 6 Y-Y                    Kate Le Ruez
South East England DS             08/04/2018   Fiona MacKillop 2 W-Y   Tim Richardson
South West Daffodil Group      17/03/2018      Heamoor 4 Y-Y                  Reg Sleeman
Southwater HS                            31/03/2018      Denali 1 W-W                   Dennis Collins
Steyning HS                                 31/03/2018     Altun Ha 2 YYW-W         Alistair MacCulloch
Surrey C & D Soc                        01/04/2018     Cameo Flush 2 O-O             Richard Tabor
Tottington & District HS           14/04/2018      Ombersley 1-Y-Y                A & M Robinson
Waingroves Show                       24/03/2018     Cultivar Unknown            Richard Smith
Wessex Daffodil Group             08/04/2018     Ombersley 1 Y-Y                 Chris Yates
West Moors HS                           24/03/2018       Beaulieu 1 Y-Y                   D. Hayward
Wimborne HS                             14/04/2018   Sheelagh Rowan 2 W-W     Ray Hayward
Wokingham HA                          17/03/2018         Temba 1 Y-Y                     Terry Miller
Woodborough HS                       14/04/2018   Cape Cornwall 2 Y-YYO    Lyndon Clements
Worcester & District C&D Soc  10/04/2018    Banker 2 Y-O                      Richard Spiers
Wrekin & District HS                 08/04/2018    Crugmeer 11a Y-O               Derek Smith
Wrenthorpe Gardening Club    01/04/2018    Cape Cornwall 2 Y-YYO    A & M Robinson
Yatton & District HS                   17/03/2018        Entente 2 Y-O                  Rodney Veale