Best Blooms 2019

          Society                          Date of Show         Cultivar                   Exhibitor
Bere Ferrers                                  23/3/2019                Diversity                     Colin Street
Bournemouth HS                          9/4/2019                 Ombersley                 David Bassil
Bridport & District G. C.            30/3/2019                  Thalia                    Dave Townsend
Broadway, Upwey & District     16/3/2019               Cape Cornwall      Darlene Hayward
Buckhurst Hill HS                       13/4/2019                 Temba                     Jeremy Wilkes
Burghclere & Newtown HS        6/6/2019                High Society              Maggie Bruce
Cornwall GS                                  6-7/4/2019             Flor d’Luna             Richard Gillings
Daffodil Society Show               20-21/4/2019          Badgeworth                Ken Harrop
Daffodil Society Late Show      27-28/4/2019       Astrid’s Memory       Richard Gillings
DS  Northern Group Early Show  25/3/2019         Angel’s Breath           Linda English
DS Northern Group Harrogate   25/3/2019          Astrid’s Memory       Frankie Charlton
DS Northern Group Late Show   12/5/2019                Altun Ha                Alan Robinson
Droitwich Spa HS                         23/3/2019              Ombersley                  Fred Hunt
Dundee Daffodil Group              6-7/4/2019           Cape Cornwall         George Anderson
Elm Park Horticultural Guild     6/4/2019                 Seedling                   Jeremy Wilkes
Elsecar & Dist. Chrys. & GS       6/4/2019                Accomplice                 Alan Robinson
Ewhurst HS                                   13/4/2019               Claverley                    Richard Tabor
Faversham HS                              30/3/2019             Goldfinger                   Sandra Spaven
Ferndown & District HA             6/4/2019                Claverley                  Darlene Hayward
Great Baddow HS                        11/4/2019                  Thati                        David Middleton
Haywards Heath HS                   6/04/2019              Bravoure                      Michael Figg
Horsenden Allotments Assn     13/4/2019              Ombersley                     C Lathwell
Ilkeston Chrysanthemum Soc   11/4/2019             Ombersely                Roger Braithwaite
Jacobs Well HS                            17/3/2019           Rainbow Gold                Roy Lomax
Lindfield HS                                 06/4/2019           Midas Touch              Tim Richardson
Long Eaton & Dist HS                 30/3/2019              Dust Up                     Jeff English
Mid Southern Daff group          31/3/2019             Phoenician                Richard Gillings
Nailsea & District HS                 30/3/2019          Moon Shadow                Terry Miller
North Somerset C & D Soc         17/3/2019                Banker                     Richard Patrick
Parkstone Gardeners Soc            13/4/2019          Shurdington                David Bassil
Paxton HS                                      30/3/2019            Cameo Fire           Christine Yeardley
Pembury Gardeners Society       30/3/2019        Cape Cornwall             Derek Parks
Purbrook HS                                 24/3/2019         Badbury Rings             Mark Ward
Rivenhall Gardening Club           9/4/2019             Not Known             Jenny Claydon
Rosecarpe HS                                20/4/2019           Arleston                    Colin Watson
RHS Rosemoor                             16/3/2019            I Love You                    Ivor Clark
Royal Caledonian HS               30-31/3/2019       Cape Cornwall        George Anderson
Steyning HS                                  30/3/2019           Sherborne                    Val Hodges
Surrey C & D Society                    7/4/2019            Badgeworth                  Kevin Taitt
Tottington & Dist HS                  30/3/2019             Banker                    Michael Cooper
Waingroves show                          13/4/2019        Golden Aura               John Cheshire
Wessex                                             14/4/2019        Cameo Lady                Evelyn Jane
West Moors HS                             23/3/2019         Sun Bronze               Ray Hayward
Wimborne HS                                13/4/2019          Sherborne                  Mark Read
Wokingham HA                            23/3/2019        Park Springs            Richard Gillings
Woodborough HS                         13/4/2019          Unique                   Lyndon Clements
Worcester & District C & D Soc   9/4/2019       Special Envoy             Richard Spiers
Wrenthorpe G.C.                            7/4/2019      Angel’s Whisper           John Cosway
Yatton & District HS                    16/3/2019            Banker                     Rodney Veale